turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Aralık 2021, 14:30


Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Klasik Ortogonal Polinomların Kökleri Arasındaki İlişkiler

Haydar Alıcı
Harran Üniversitesi, Türkiye

Klasik ortogonal polinomlar (KOP), hipergeometrik (HG) tip denklem olarak bilinen σ(x)y′′ + τ (x)y′ + λy = 0 ikinci mertebe lineer adi diferansiyel denklemin çozümleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, HG tip denklemin ayrık gösterimini elde etmek için kullanılan ve KOP’lar üzerine kurulan iki farklı sayısal yöntemin eşdeğer olduğu, yani denklemi aynı matris-özdeğer problemine indirgedikleri gösterilecektir. Her iki durumda da gösterimleri farklı fakat birbirine eşit olan bu matrislerin elemanları, sadece KOP’ların sıfırları cinsinden açık bir şekilde ifade edilecektir. Dolayısıyla, KOP’ların sıfırları arasındaki eşitliklere, bu iki yöntemle elde edilen matrislerin elemanlarının karşılıklı eşitlenmesiyle ulaşılacaktır. Bunun sonucu olarak, Jacobi, Laguerre ve Hermite polinomları için literatürde var olan eşitliklerin  ̧coğu, bu çalışmada elde edilen daha genel ilişkilerin özel halleri olarak karşımıza çıkacaktır. Ayrıca, bazı yeni eşitlikler de elde edilecektir.


NOT: https://harran-edu-tr.zoom.us/j/7184530010

Uygulamalı Matematik Türkçe
Zoom

blksrmat 01.12.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır