turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Kasım 2021, 18:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

Operations on the Frobenius-Wielandt morphism

Nadia Romero
Universidad de Guanajuato, Meksika

In 1992, Dress, Siebeneicher and Yoshida introduced the Frobenius-Wielandt morphism (FW morphism), defined from the Burnside ring of a cyclic group C to the Burnside ring of a finite group G of order |C|. A remark in their article indicates that their intention was "to give a precise conceptual interpretation of the observation that many elementary group-theoretic results can be derived from the fact that various invariants of an arbitrary group are closely related to the same invariant evaluated for the cyclic group C". Among other properties, they investigated the relation of the FW morphism with the operations of restriction, induction, inflation and fixed points. In this talk we will see what can be said about the relation of the FW morphism with other operations related to the Burnside ring, especifically: tensor induction and deflation.


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567 Passcode: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 18.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır