turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Kasım 2021, 14:30


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM Seminerleri

Bounds on point-conic incidences over finite fields and applications

Ali Mohammadi
IPM, İran

I will begin with a brief overview of some well-known results in incidence geometry and go on to discuss a recent joint work with Thang Pham and Audie Warren, in which we prove upper bounds on the number of incidences between sets of points and conics over finite fields. I will conclude the talk by considering applications to certain finite field variants of Erd\H{o}s type problems on the number of distinct algebraic distances formed by point sets, including improvements to results of Koh and Sun (2014) and Shparlinski (2006).


NOT: MEETING ID: 908 611 6889 PASSCODE: 362880, (15:00 Tehran time). This talk is a part of the Number Theory Meeting is jointly organized by FGC and IPM.

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 19.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır