turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Kasım 2021, 17:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Fundamental symmetries of nature

Şeyda İpek
Carleton University, Amerika Birleşik Devletleri

The building blocks of our universe, elementary particles, obey some simple rules based on certain symmetry arguments. The most basic interactions of elementary particles can be described by the Standard Model, whose underlying symmetry structure is described by the group structure SU(3)xSU(2)xU(1). There are more symmetries--sometimes empirical, sometimes accidental--we encounter when studying elementary particles. Some of these symmetries must be broken in order for our universe to work, e.g. based on our observations matter--antimatter symmetry is not a good symmetry since we do not have any antimatter in the universe while the SM has this symmetry.  I will give a broad overview of the interconnection between particle physics and symmetries and how they help us build theoretical models of our universe. 

Disiplinlerarası İngilizce
Microsoft Teams

msgu2 17.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır