turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Kasım 2021, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Maximal curves in low genera and the Wiman sextic

Stefano Lia
Università degli Studi della Basilicata, İtalya

Curves over finite fields attaining the Hasse-Weil upper bound have been intensively studied in recent years. Since the Kleiman-Serre covering result ensures that any cover of a maximal curve is also maximal, efforts have been made to find maximal curves not covered (or at least not Galois-covered) by the Hermitian curve, the best known example of a maximal curve. In this seminar we will focus on the case of maximal curves over a quadratic extension of a prime field, and the case of the Wiman sextic, showing how to investigate its $\mathbb{F}_{p^2}$ -maximality for infinite values of the prime p, its automorphism group and showing that it is sometimes not Galois-covered by the Hermitian curve.


NOT: Meeting ID: 943 6858 7993 Passcode: 658402

Cebir İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 08.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır