turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ekim 2021, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi IMBM Cebir Seminerleri

Diagonal $p$-permutation functors

Deniz Yılmaz
Université de Picardie Jules Verne, Fransa

Let $k$ be an algebraically closed field of positive characteristic $p$ and let $\mathbb{F}$ be an algebraically closed field of characteristic $0$. In this talk we introduce diagonal $p$-permutation functors: consider the $\mathbb{F}$-linear category $\mathbb{F}pp_k^{\Delta}$ of finite groups, in which the set of morphisms from $G$ to $H$ is the $\mathbb{F}$-linear extension of the Grothendieck group of $p$-permutation $(kH, kG)$-bimodules with (twisted) diagonal vertices. We call the $\mathbb{F}$-linear functors from $\mathbb{F}pp_k^{\Delta}$ to $\mathbb{F}$-$\mathrm{Mod}$ as diagonal  $p$-permutation functors.

 

We first consider the diagonal $p$-permutation functor of the $p$-permutation ring. We then show that the category of diagonal $p$-permutation functors is semisimple and give a description of the evaluations of simple functors at finite groups. Finally, we introduce the diagonal $p$-permutation functors arising, in a natural way, from the blocks of finite groups and show that $p$-permutation equivalent blocks give rise to isomorphic functors. This is joint work with Serge Bouc.

Cebir İngilizce
https://boun-edu-tr.zoom.us/j/96913066262

imbm_as 16.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır