turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Ekim 2021, 16:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü 25. Yıl Seminerleri

de Branges-Rovnyak spaces $H(b)$ from unit disc to unit ball of $\mathbb C^n$

Sibel Şahin
Mimar Sinan Fine Arts University, Türkiye

In this talk we will consider a special subclass of the Hardy-Hilbert space $H^2$ namely de Branges-Rovnyak spaces $H(b)$, first with an introduction of model spaces in the unit disc and then in the setting of the unit ball of $\mathbb C^n$. One of the main problems in the study of $H(b)$ functions is their integral representation and in this talk we will see how we can represent these classes through the Clark measure on $S^n$ associated with $b$. In the second part we will give a characterization of admissible boundary limits in relation with finite angular derivatives and we will see the interplay between Clark measures and angular derivatives showing that Clark measure associated with $b$ has an atom at a boundary point if and only if $b$ has finite angular derivative at the same point. More detailed analysis of the concepts mentioned in this talk can be found in the following study.

[1] Şahin, S., Angular Derivatives and Boundary Values of $H(b)$ Spaces of Unit Ball of $\mathbb C^n$, Complex Variables and Elliptic Equations, Volume 66, Issue 2, pp:226-237, (2021).


NOT: Meeting ID: 889 3945 0567 Passcode: 7tpSeminar

Matematik İngilizce
Zoom

7tepe 14.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır