turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Ekim 2021, 16:00


Gökova Geometri Topoloji Enstitüsü Genel Seminer

Area considerations in Real Algebraic Geometry (Lecture-1)

Grigory Mikhalkin
University Of Geneva, İsviçre

Title: Area considerations in Real Algebraic Geometry

Abstract: These lectures are devoted to real algebraic curves in real algebraic surfaces and to areas delimited by these curves. We will start with several basic notions and facts in topology of real algebraic curves and surfaces paying a particular attention to algebraic curves in the real plane. The discussion around amoebas and areas of these curves will naturally lead us to the notion of simple Harnack curves. After the study of various properties of simple Harnack curves, we will present analogs of these curves in the framework of K3-surfaces and will finish the lectures by introducing areas of connected components of the real point set of a real K3-surface (using a holomorphic symplectic form of the surface) and establishing certain inequalities for these areas.

Lecture 1. Tuesday, October 19 at 6 AM (PT), 9 AM (EDT), 4 PM (TRT)

Logarithmic images of algebraic curves in the real plane by Grigory Mikhalkin.


NOT: Meeting ID: 952 4893 3373/Password: Initials Of The Speaker's Name (Use Capitals)

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ggti 18.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır