turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Ekim 2021, 16:00


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

The cohomology of a general stable sheaf on a K3 surface

İzzet Coşkun
University of Illinois Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

In this talk, I will describe joint work with Howard Nuer and Kota Yoshioka on computing the cohomology of the general stable sheaf in a moduli space of semistable sheaves on a K3 surface of Picard rank 1. We find sharp bounds on the Mukai vector that guarantees that the cohomology can be determined from the Euler characteristic and classify all the Mukai vectors up to rank 20 where the generic sheaf does not exhibit the expected behavior.  We make critical use of Bridgeland stability conditions in our computation.


NOT: Notice the new time for this talk. One day before the seminar, an announcement with the Zoom meeting link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

admin 27.09.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır