turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Ekim 2021, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Harmonik Hilbert Fonksiyon Uzaylarında Öteleme Operatörleri ve Harmonik Polinomlarla von Neumann Eşitsizliği

H. Turgay Kaptanoğlu
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

Harmonik fonksiyon uzaylarında öteleme operatörlerini, kısmi türevler ve zonal harmonikler kullanarak tanımlayıp temel özelliklerini elde ederiz. Bu operatörler ayrıca koordinat değişkenleriyle çarpımı takip eden harmonik alt uzaylara izdüşümler olarak da görülebilir. Bu ikili bakış açısı Gegenbauer polinomları için yeni bir bağıntı verir. R^n'nin birim yuvarında, elemanları harmonik fonksiyonlar olan yeni bazı doğuran çekirdekli Hilbert uzayı aileleri tanımlarız ve öteleme operatörlerinin bu uzaylar üzerindeki etkilerini inceleriz. Bir Hilbert uzayı üzerinde tanımlı birbirleriyle değişmeli n tane büzülme operatörünün harmonik tip olarak adlandırdığımız alt ailesi için harmonik polinomları kullanarak bir von Neumann eşitsizliği ispatlarız. Bu eşitsizliğin sağ tarafı özel bir Ğ harmonik fonksiyon uzayı üzerindeki öteleme operatörlerinin normunu içerir. Bu da Ğ uzayını Drury-Arveson uzayının doğal harmonik karşılığı olarak görmemizi sağlar.

Bu çalışma Daniel Alpay (Chapman Üniversitesi, Orange, CA, ABD) ile ortaklaşa gerçekleştirilmiştir.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 03.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır