turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Ekim 2021, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

From Applied Algebra and Geometry: Optimization, Statistics, and Physics

Türkü Özlüm Çelik
Simon Fraser University, Kanada

Recent advances in both theoretical mathematics and efficient mathematical software have stimulated the use of algebra and geometry in tackling problems arising from the sciences. Conversely, developments on these topics inspire fundamental questions in algebra and geometry. This involves algebraic geometry, commutative algebra, combinatorics, polyhedral geometry, and more. This talk aims to exhibit showcase examples along the lines. In this framework, the first part of the talk will be a discussion about the Wasserstein distance of data distribution to a model that is defined by polynomials. Computing this quantity means solving a non-convex optimization problem. The second part targets making a rapid excursion into the study of integrable systems through the lens of computational algebraic geometry. Specifically, the emphasis will be on exploiting tools from the areas to investigate solutions of the differential equations. Also, there will be an exhibition of some fundamental questions emerging from this investigation.

Disiplinlerarası İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Derslik 3

gtumatematik 27.09.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır