turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Mayıs 2021, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Topolojik Komplekslik ve Homotopik Uzaklık

Ayşe Borat
Bursa Teknik Üniversitesi, Türkiye

Michael Farber tarafından tanıtılan topolojik robotik alanı, robot hareket planlama probleminden etkilenerek ortaya atılan sorulara topoloji diliyle cevap aramaktadır. Bu alanın iki önemli odak noktası: Hareket planlama algoritmasını yazarken en az kaç tane fonksiyona gerek duyulduğunu araştıran “topolojik komplekslik” değişmezinin araştırılması ve bu fonksiyonların açık olarak nasıl yazılabildiğine cevap aranmasıdır. Biz bu konuşmada, her iki konuya da değineceğiz.

 

Ayrıca topolojik komplekslik ve Lusternik Schnirelmann kategorisinin bir genelleştirmesi olan “homotopik uzaklık”tan da bahsedeceğiz.

Anahtar Kelimeler : Topolojik komplekslik, Lusternik Schnirelmann kategori, hareket planlama algoritması, homotopik uzaklık          


NOT: Seminer için Zoom platformu kullanılacaktır. Seminere katılmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://zoom.us/j/92049027001

Topoloji Türkçe
Zoom Platformu

selcukuni 17.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır