turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Nisan 2021, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Iraksak Dizilere Limit Karşılık Getirebilir Miyiz ?

Tuğba Yurdakadim
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Türkiye

Toplanabilme teorisinin amacı ıraksak bir diziye (veya seriye) bir limit karşılık getirmektir. Bir dizi ıraksak ise uygun toplanabilme metotları kullanılarak bir limit karşılık getirilebilir. Özellikle klasik anlamda limit mevcut değilken toplanabilme metotlarını kullanmak oldukça etkilidir. En yaygın toplanabilme yöntemleri; matris toplanabilme metotları olup bu yöntemler yardımıyla istatistiksel yakınsaklık, A-istatistiksel yakınsaklık, düzgün istatistiksel yakınsaklık kavramları elde edilmiştir.

Bu konuşmada bir dizinin alt dizilerinin yakınsaklığı ve dizinin düzgün istatistiksel yakınsaklığı arasındaki ilişkiden bahsedilecektir. Sonuçlar elde edilirken kullanılan temel araçlar ölçü ve kategoridir. Son olarak bir serinin  alt serilerinin düzgün istatistiksel yakınsaklığına dair bir sonuç verilecektir.

 


NOT: Seminer için Zoom platformu kullanılacaktır. Seminere katılmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://zoom.us/j/98192654679 Meeting ID:981 926 54679

Analiz Türkçe
Zoom Platformu

selcukuni 26.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır