turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Nisan 2021, 14:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Adaptive control and self-tuning fiber lasers using multiple transmission filters

Mahmut Bağcı
Yeditepe University, Türkiye

An adaptive control and self-tuning procedure is developed to mode-lock fiber laser systems using multiple transmission filters. To recognize average cavity birefringence of multi-filter laser configurations, we propose three classification algorithms that are uniform selection of modes, division of main library to sub-libraries and dynamic library selection from main library. A maximum seeking algorithm is constructed to determine optimal (maximal) waveplate(s) and polarizer(s) setting and, the adaptive control and self-tuning scheme is designed as a combination of maximum seeking and dynamic library selection algorithms. Numerical implementations  show that the proposed self-tuning  scheme achieves to keep multi-filter laser systems mode-locked with high pulse energies circumventing the multi-pulsing instability.


NOT: Zoom link: https://itu-edu-tr.zoom.us/j/94647662490?pwd=c0pvZ1Y5T0dSOVc2UUpjblZ3TjgxZz09 Meeting ID: 946 4766 2490 Passcode: 725050

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom

itu 24.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır