turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Nisan 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Israrcı homoloji ve türevleri

Semra Pamuk
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Temel bilimler ve mühendislik alanlarında yakın zamanlarda cebirsel topolojinin çok çeşitli uygulamaları, çoğunluğu cebirsel topoloji alanında çalışan soyut matematikçiler tarafından keşfedilmiştir. Cebirsel topolojinin bir alt dalı olarak matematik dünyasında “uygulamalı cebirsel topoloji” adında yerini bulmuştur. Uygulamalı cebirsel topolojinin veri analizine uygulamaları “topolojik veri analizi” olarak bilinmektedir. Özellikle büyük veri analizindeki uygulamaları; bilgisayar grafikleri, görüntü analizi, makine öğrenmesi, nöral ve sensör ağları, sinirbilim, materyal bilimi, jeoloji, meteoroloji gibi büyük verinin olduğu her alandaki uygulamaları bu konunun çekiciliğini arttırmaktadır. Topolojik veri analizindeki yöntemlerden ilki “ısrarcı homoloji” olarak adlandırılan, teorik altyapısı cebirsel topolojiye dayanan bir metoddur. Bu konuşmada ısrarcı homoloji ve onun iki varyantının teorik altyapısı üzerinde duracağız.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 19.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır