turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Nisan 2021, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

On pencils of cubics on the projective line over finite fields of characteristic > 3

Gülizar Günay
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

A cubic C in PG(1, q) is the zero locus of a homogenous polynomial f(X0, X1) of degree 3 in Fq[X0, X1]. The cubic forms on PG(1, q) form a four-dimensional vector space W, and subspaces of the projective space PG(W) are called linear systems of cubics. One-dimensional linear systems are called pencils. In this talk, we mention combinatorial invariants of the equivalence classes of pencils of cubics on PG(1, q), for q odd and q not divisible by 3. These equivalence classes are considered as orbits of lines in PG(3, q), under the action of the subgroup G ∼= PGL(2, q) of PGL(4, q) which preserves the twisted cubic C in PG(3, q). In particular we determine the point orbit distributions and plane orbit distributions of all G-orbits of lines which, are contained in an osculating plane of C, have non-empty intersection with C, or are imaginary chords or axes.


NOT: Meeting ID: 917 3582 7843 Passcode: algebra

Cebir İngilizce
Online
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır