turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Nisan 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Çizge Tasarımları, Çizge Tasarımlarında Gömme Problemleri ve Çözünebilir Tasarımlar

Selda Küçükçifçi
Koç Üniversitesi, Türkiye

$G$ çizgesinin $H$-parçalanması, $G$ çizgesinin kenarlarını kenar ayrık bölen $H$’deki çizgelere izomorf çizgeler topluluğudur. Bu parçalanmada $H$’deki çizgelere izomorf alt çizgelere blok adı verilir. $G$ çizgesi $n$ köşeli bir tam çizge,  $K_n$   olduğunda ise bu parçalanma $H$-tasarımı adını alır. $H$-tasarımının blokları, $K_n$ ’nin her köşesi her $P_i$ ’de tam bir kez görülecek şekilde,  $P_i$  paralel sınıflarına ayrılabiliyorsa çözünebilir  $H$ -tasarımı adını alır. 

 

Bu konuşmada çizge tasarımları ve çözünebilir tasarımlar alanındaki önemli problemler tanıtılacak ve elde edilen yeni sonuçlar anlatılacaktır.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
Online

iu 12.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır