turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Nisan 2021, 12:45


İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü Etkinliği

Einstein uzayları, Twistorlar ve Karadeliklerin Geometrisi

Mustafa Kalafat
Nesin Matematik Köyü, Türkiye

Günümüz Diferansiyel Geometrisinde güncel araştırma konularından bir demet takdim edilecektir. Einstein Uzaylarının eğriliği, Karadeliklerin modellenmesi, formülü ve eğriliği. Ricci ve Skaler eğrilik, Spinorlar, Solucan deliği uzayı, Paralel evrenler ve Twistorlar gibi uzaylardan bahsedeceğiz. Konuşmanın sonunda ise vakit elverdiği ölçüde yakın zamanda Nobel ödülü de alan, matematiksel dedem olan Sir Roger Penrose ve çalışma arkadaşı Stephen Hawking'in matematiksel katkılarından bahsedeceğim. Konuşmacının daha önce yaptığı ve internet ortamında da bir sürümü mevcut bulunan:

    "4 ve Yukarısı Yüksek Boyutlarda Geometri ve Topoloji"

adlı konuşmaya tamamlayıcı nitelikte olacağı için, tercihen öncesinde veya sonrasında bu konuşmanın da izlenmesi önerilir. Konuşma Türkçe olup, lisans ve üstü öğrencilerine yöneliktir. Konuya uzak olan, ilgilenen öğretim üyeleri de davetlidir.


NOT: Programın web sitesinden kayıt olmak gerekmektedir. Zoom bağlantısı.

Geometri, Topoloji Türkçe
Online
İlgili Web Bağlantısı

adgs 10.04.2021_11:23'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır