turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mart 2021, 18:00


Boğaziçi Üniversitesi UCGEN Seminerleri

Microlocal sheaves, and the case of rational homology balls

Doğancan Karabaş
Northwestern University, Amerika Birleşik Devletleri

It is shown by Kashiwara-Schapira (1980s) and Nadler-Zaslow (2006) that constructible sheaves on a smooth manifold correspond to exact Lagrangians in its cotangent bundle. One can generalise this by replacing constructible sheaves with microlocal sheaves, cotangent bundles with Weinstein manifolds, and smooth manifolds with the skeleta of Weinstein manifolds, which are singular Lagrangians. Therefore, homological mirror symmetry conjecture tells us that microlocal sheaves on a singular Lagrangian of this kind should correspond to coherent sheaves on a mirror algebraic variety.

In this talk, I will briefly explain these concepts and some computational tools through examples. I will look at a particular family of Weinstein manifolds which are rational homology balls, and investigate the microlocal sheaves on their skeleta.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

ucgen 16.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır