turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mart 2021, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Yapay Zekânın Olanaklılık, Vaat ve Tehditleri

Hasan Çağatay
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Türkiye

Zekâ patlamasının tezi, yapay zekâ sistemlerinin insan seviyesinde zekaya ulaştığında, kendilerinden daha akıllı yapay zekâ sistemleri üretebilecekleri fikrine dayanıyor. Doğal olarak, bu fikrin ilginç olması için, insanların kendilerinden daha akıllı bir sistem tasarlayabilecekleri tezinin de doğru olması gerekir. Bir kişi kendisinden daha akıllı bir sistem tasarlayabileceği varsayımından yola çıkarak, bu yapay zekâ sistemlerinin de kendilerinden daha zeki sistemler tasarlayabileceği savulabilir. Bu zincir en azından sınırlayıcı bir faktöre ulaşıncaya kadar devam edecekse, bugünün bakış açısıyla detaylarıyla kavraması mümkün olmayan bir olayın, teknolojik tekilliğin ulaşılacak olması kaçınılmazdır.  Bu sunumda, insan düzeyindeki zekânın olanaklılığı, beklenen zamanı ve olası sonuçları değerlendirilmeye çalışılacaktır. 

Anahtar Kelimeler : Teknolojik tekillik, yapay genel zeka, GPT-3, zeka patlaması, bilginin artış hızı 

 

 


NOT: Seminer için Zoom platformu kullanılacaktır. Seminere katılmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://zoom.us/j/91099786804

Yapay Zeka Türkçe
Zoom Platformu

selcukuni 15.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır