turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mart 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Singularities of Restriction Varieties in OG(k,n)

Rıza Seçkin Adalı
Koç Üniversitesi, Türkiye

Restriction varieties in the orthogonal Grassmannian are subvarieties of OG(k, n) defined by rank conditions given by a flag that is not necessarily isotropic with respect to the relevant symmetric bilinear form. In particular orthogonal Schubert varieties are examples of restriction varieties. In this talk, I will describe a resolution of singularities for restriction varieties which is inspired by the Bott-Samelson/Zelevinsky resolution and describe their singular locus. I will also discuss the relation between the singular locus and the image of the resolution of singularities.


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
Online

iu 14.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır