turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


10 Mart 2021, 13:15


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Berlin-İstanbul-Harvard Üçgeninde Bir Mühendis ve Matematikçi: Richard von Mises (1883-1953)

Emir Öngüner
-, Almanya

Uygulamalı matematik ve mühendisliğin çeşitli dallarına önemli katkılarda bulunan Richard von Mises, meslek yaşamı boyunca birçok akademik kurumda bulunmuş ve ses getiren yayınlara imza atmıştır. Viyana'da aldığı mühendislik eğitimi ile bilim dünyasına adım atan von Mises, Berlin Üniversitesi'ndeki profesörlük döneminde uygulamalı matematik çalışmaları ile çıkış yakalamıştır. Almanya'daki rejim değişikliği von Mises'i de etkilemiş ve 1933-1939 yılları arası İstanbul Üniversitesi Matematik Enstitüsü'nde öğretim üyeliğinde bulunmuştur. II. Dünya Savaşı'nın yaklaşması ile Türkiye'den ayrılan bazı yabancı bilim insanları gibi von Mises de ABD'den aldığı daveti kabul etmiş ve vefatına kadar Harvard Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etmiştir. 

Bu sunum dahilinde Richard von Mises'in Almanya, Türkiye ve Amerika üçgenindeki meslek hayatı ele alınacak ve özellikle İstanbul Üniversitesi bünyesindeki bilimsel faaliyetleri belgeler eşliğinde izah edilmeye çalışılacaktır.


NOT: Seminer Zoom Programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Diğer Türkçe
Online

iu 02.03.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır