turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Aralık 2020, 13:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Classical Yang-Baxter Equation Emerging From Theories Of Gravity

Aybike Özer
İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye

Given a Lie algebra with an endomorphism that satisfies the Classical Yang-Baxter equation, one can construct a Lie bialgebra and its Drinfeld double. On a group manifold with an ad-invariant metric, such an endomorphism leads naturally to a Poisson structure. We will describe how this Poisson structure can be utilized to construct O(d,d) and Spin(d,d) transformations, that act on certain geometric theories of gravity as solution generating transformations. If time allows, we will also talk about the analogous story for Lie algebroids and Courant algebroids which, in a certain sense, are Drinfeld doubles for Lie bialgebroids.


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
Online

iu 07.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır