turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Aralık 2020, 17:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Existence of Almost Complex Foliations on Spheres

Turgut Önder
Middle East Technical University, Türkiye

Intuitively, a foliation on a manifold corresponds to a partition of the manifold into connected, immersed submanifolds of the same dimension, called leaves which form locally layers of a Euclidean space. An almost complex foliation is a foliation whose tangent bundle admits a complex structure. The existence problem of foliations on closed manifolds is reduced to the existence problem of plane fields in 1970’s by W. Thurston which can be attacked by algebraic topological methods. However, not much has been written about the existence problem of almost complex foliations. On spheres, İ. Dibağ’s results provide concrete necessary conditions in terms of the dimension of the sphere and the dimension of the foliation. In this talk, after reviewing some basic notions about the foliations, we will present some results in the other direction, i.e. about the sufficient conditions for the existence of almost complex foliations on spheres.

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

7tepe 02.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır