turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Aralık 2020, 15:30


Mersin Üniversitesi Çarşamba Seminerleri

Modulus of Non-Semicompact Convexity

Tunç Mısırlıoğlu
Istanbul Kültür University, Türkiye

The talk will consist of two parts. In the first part, we develop the cornerstone theorem given in [2, Proposition 2.1], which states that for a Banach lattice E with order continuous norm (OCN) if D is a PL-compact subset of E then χ(D)=ρ(D), by showing that if E has OCN, then w(D)≤ ρ(D); on the other hand, if E has the Schur property, then ρ(D)≤ w(D) for any norm bounded subset D of E. Here, χ, ρ, and w are Hausdorff measure of non-compactness, the measure of non-semicompactness introduced in [2], and the measure of weak non-compactness, respectively. Secondly, we introduce the notion of the modulus of non-semicompact convexity in Banach lattices defined with the help of the measure of non-semicompactness in Banach lattices. We extend the results obtained in [1] by showing that the modulus of non-semicompact convexity is continuous and has some extra properties in reflexive Banach lattices.

[1] Y. Banas, On modulus of noncompact convexity and its properties, Canad. Math. Bull. 30, 186-192, 1987.

[2] B. de Pagter & A.R. Schep, Measures of non-compactness of operators on Banach lattices, J. Funct. Anal. 78, 31-55, 1988.

Analiz İngilizce
Zoom Meeting
İlgili Web Bağlantısı

mersin 27.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır