turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Aralık 2020, 20:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Kapalı Eğri Üzerine Dikdörtgen Çizme Problemi

Yıldıray Ozan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Düzlemde rastgele kapalı bir eğri alalım. Köşeleri bu eğrinin üzerinde olan bir dikdörtgen var mıdır? Konuşmanın ilk bölümünde bu klasik problemi ele alacağız ve böyle bir dikdörtgenin varlığının gerçel projektif düzlemin üç boyutlu uzaya gömülememesine denk olduğunu göstereceğiz.  Konuşmanın ikinci bölümünde ise projektif düzlemin üç boyutlu uzaya gömülemeyeceğini kanıtlayacağız.  İlk bölümde kullanılacak temel kavram bölüm uzayı, ikinci kısımda ise 
yönlendirilebilme olacaktır. Ayrıca projektif düzlemin üç boyutlu uzaya gömülememesinin kanıtında kesişim teorisinden yararlanacağız.


NOT: Katılımınızı https://meet.google.com/imr-qhzv-kke adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Geometri, Topoloji Türkçe
google Meet
İlgili Web Bağlantısı

bozok 30.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır