turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Kasım 2020, 13:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

On algebraic curves with few bad primes

Mohammad Sadek
Sabancı University, Türkiye

The number of primes of a number field for which a smooth projective curve has bad reduction is known to be finite. Given a prescribed set of prime integers, S, one may ask how many smooth projective curves with fixed genus have bad reduction exactly at the primes in S. In this talk, we consider the question for genus 1 and genus 2 curves when S contains at most 2 primes. We survey some old and new results on how to list all isomorphism classes of such curves over the rational field.


NOT: The seminar will be held online via the Zoom program. Those who want to participate should send an e-mail to "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" in order to receive the Zoom meeting ID and Passcode.

Matematik İngilizce
online

iu 23.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır