turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Kasım 2020, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Bir Davulun Şeklini İşitebilir miyiz ?

Fatma Muazzez Şimşir
Selçuk Üniversitesi, Türkiye

Bu konuşmanın merkezi teması 1966 senesinde Mark Kac tarafından sunulan Bir davulun şeklini işitebilir miyiz? sorusudur. Bu problem aradan geçen 54 yıla rağmen hala popülaritesini korumaya devam etmektedir ve hatta Schrödinger operatörü ile ilişkili çizgenin şeklini duyabilir misiniz? , Boğazınızın şeklini işitebilir misiniz? , Brown hareketli bir manifoldun şeklini işitebilir misiniz? gibi farklı alanlarda benzer soruların ortaya atılmasına da vesile olmaktadır. Tüm bu konuların ortak noktası ise ters özdeğer problemleri ya da ilgili ters problemlerdir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu problemlere bir çeşit cevap verebilmenin yolu, geometrik şekiller hakkındaki bilgiyi bu şekillerin titreşim frekanslarından elde eden spektral geometridir.

Anahtar Kelimeler : Spektral geometri, grup teorisi, dalga denklemi, Sunada metodu

Geometri Türkçe
Zoom Platformu

selcukuni 28.10.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır