turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Ekim 2020, 18:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Monomial Ideals of Graphs and Their Syzygies

Selvi Kara
University of South Alabama, Amerika Birleşik Devletleri

Given a homogeneous ideal $I$ in a polynomial ring $R=k[x_1,...,x_n]$, we can describe the structure of $I$ by using its minimal free resolution. All the information related to the minimal free resolution of $I$ is encoded in its Betti numbers. However, it is a difficult problem to express Betti numbers of any homogeneous ideal in a general way. Due to this difficulty, it is common to focus on coarser invariants of $I$ or particular classes of ideals. 

In this talk, we consider monomial ideals associated to graphs. We will discuss the Castelnuovo Mumford regularity, projective dimension, and extremal Betti numbers of such ideals and provide formulas for these invariants in terms of the combinatorial data of their associated graphs. Results presented in this talk are from joint works with Biermann, O'Keefe, Lin, and Casiday.


NOT: UCGEN, cebirsel geometriden yolu geçen araştırma konularına dair haftalık online seminerler serisi. Ayrıntılı bilgi için: https://sntp.ca/ucgen/

Cebirsel Geometri İngilizce
Çevrimiçi

osavk 06.10.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır