turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Ekim 2020, 13:40


Bilkent Üniversitesi Topoloji Seminerleri

Commutative $d$-torsion $K$-theory and its applications

Cihan Okay
Bilkent University, Türkiye

Commutative $K$-theory is introduced by Adem-Gomez-Lind-Tillmann. as a generalized cohomology theory obtained from topological $K$-theory. The construction uses classifying spaces for commutativity, first introduced by Adem-Cohen-Torres Giese. In this paper we are interested in a $d$-torsion version of this construction: Let $G$ be a topological group. The aforementioned classifying space $B(\mathbb{Z}/d,G)$ is assembled from tuples of pairwise commuting elements in $G$ whose order divide $d$. We will describe the homotopy type of this space when $G$ is the stable unitary group, following the ideas of Gritschacher-Hausmann. The corresponding generalized cohomology theory will be called the commutative $d$-torsion $K$-theory, and will be denoted by $k\mu_d$. Our motivation for studying this cohomology theory comes from applications to operator-theoretic problems that arise in quantum information theory. For this we introduce another spectrum obtained from $k\mu_d$ and show that a famous construction from the study of quantum contextuality, known as Mermin's square, corresponds to a non-trivial class in this generalized cohomology theory.


NOT: Zoom linki için Cihan Okay ile iletişime geçiniz cihan.okay@bilkent.edu.tr

Topoloji İngilizce
Online

admin 29.09.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır