turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Mart 2020, 13:30


Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Non-Relativistic Gravity and its Coupling to Matter

Dennis Hansen
ETH Zurich, İsviçre

We will discuss the non-relativistic expansion of general relativity coupled to matter. We study the expansion of the Einstein–Hilbert action up to next-to-next-to-leadingorder. We couple this to different forms of matter: point particles, perfect fluids, scalar fields (including an off-shell derivation of the Schrödinger–Newton equation) and electrodynamics (both its electric and magnetic limits). We find that the role of matter is crucial in order to understand the properties of the Newton–Cartan geometry that emerges from the expansion of the metric. We end by discussing a variety of solutions of non-relativistic gravity coupled to perfect fluids. This includes the Schwarzschild geometry, the Tolman–Oppenheimer–Volkoff solution for a fluid star, the FLRW cosmological solutions and anti-de Sitter spacetimes.
Diğer İngilizce
IMBM Seminar Room, Boğaziçi University South Campus

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır