turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Mart 2020, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Recognition Algorithms for Finite Groups

Şükrü Yalçınkaya
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

Over the last few decades, there has been a major interest in computational group theory to produce efficient recognition algorithms for matrix groups over finite fields. In this talk, I will focus on the black box set up, that is, the groups are encrypted in 0-1 strings of uniform length, and group operations, taking inverses and comparing elements for equality are performed by a black box. I will discuss the fundamental difficulties in matrix groups and present a uniform approach for an efficient recognition of finite groups of Lie type of odd characteristic. I will also discuss a solution of a long standing open problem of constructing a unipotent element in black box groups of Lie type. This is a joint work with Alexandre Borovik.
Grup Teorisi İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Derslik 3

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır