turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Şubat 2020, 15:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Çekirdeği neredeyse sabit noktasız olan Frobenius otomorfi grupları

İsmail Ş. Güloğlu
Doğuş Üniversitesi, Türkiye

Çekirdeği F komplemanı H olan sonlu bir Frobenius grubu A=FH, sonlu bir G grubu üzerinde otomorfizmalarla etki ediyorsa, Khukhro ve arkadaşları C_G(F)=1 olması halinde G nin nilpotent uzunluğu ile C_G(H) nın nilpotent uzunluğunun aynı olduğunu ve C_G(F)=1 koşulundan vaz geçilir bunun yerine C_G(H) nın nilpotent olduğu kabul edilirse G nin maksimal nilpotent normal alt grubunun G deki indeksinin sadece C_G(F) ve F nin mertebelerine bağlı bir fonksiyon ile sınırlı olduğunu göstermişlerdi. Bu konuşmada sunacağımız sonuç bu bahsedilen ikinci sonucu C_G(H) nın nilpotent olduğu kabulünü kaldırarak genellemektedir.
Not: Bu konuşma G.Ercan ile ortak yürütülen ve Journal of Algebra 521 (2019) 384–389 adresinde yayınlamış olan bir sonucun ispatı hakkında olacaktır. Buna benzer bir konuşma daha önce Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yapılan bir toplantı da sunulmuştur.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır