turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Şubat 2020, 15:00


Kadir Has Üniversitesi Karmaşık Sistemler Seminerleri

Phase Change Phenomena on Structured Surfaces with Applications and Future Directions

Ali Koşar
Sabancı University, Türkiye

Heat dissipation from high power microelectronic devices is continuously rising due to their increasing functionality and demands. New cooling technologies are emergently sought to address to the requirement for effective heat dissipation capabilities. For this, compact and functional devices involving boiling heat transfer are needed so that research has been focused on boiling heat transfer on new generation structured surfaces. The aim of the talk will be to discuss about recent advances in this field and research efforts of the speaker related to this subject. In the second part of the talk, the focus will be on cavitating flows in microfluidic systems with structured surfaces. Biomedical, energy and nanoparticle applications of hydrodynamic cavitation will be included in the talk along with research results and contributions of the speaker in this field.
Karmaşık Sistemler İngilizce
Kadir Has Üniversitesi Fener Salonu
İlgili Web Bağlantısı

khas 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır