turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Aralık 2019, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Suggestions to Overcome the Cognitive Issues in Teaching and Learning of Probability

Kemal Akoğlu
North Carolina State University, Boğaziçi University (part time), Türkiye

Probability has an abstract, uncertain nature. Where our conclusions in mathematical problems are and have to be certain, in probability it is only possible to have `probabilistic' conclusions that approximate the theoretical probability in order to make decisions. Because of its uncertain nature, and various other factors, there have been ongoing, resistant misconceptions about teaching and learning of probability. With the help of digital simulation tools, learners can participate in the process of building probability models and collecting data generated from those models, creating opportunities to improve probabilistic understanding. Research based suggestions to overcome probabilistic misconceptions will be presented, and the role of technology will be highlighted with examples.
Matematik Öğretimi İngilizce
Bomonti Campus, seminar room

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır