turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Kasım 2019, 10:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Topluluğu Etkinlikleri

Applications of Diophantine approximations algorithms in cryptanalysis of RSA

Andrej Dujella
University of Zagreb, Türkiye

To speed up the RSA decryption one may try to use small secret decryption exponent d. The choice of a small d is especially interesting when there is a large difference in computing power between two communicating devices. However, in 1990, Wiener showed that if $d < n^\frac14 $, where $ n = pq $ is the modulus of the cryptosystem, then there exist a polynomial time attack on the RSA. He showed that d is the denominator of some convergent $p_m/q_m$ of the continued fraction expansion of e/n, and therefore d can be computed efficiently from the public key (n,e). In this talk, we will discuss similar attacks on RSA and its variants which use results and algorithms from Diophantine approximations, such as Worley's extension of the classical Legendre's theorem on continued fractions and LLL-algorithm for computing short vectors in lattices.
Cebir İngilizce
FENS G055

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır