turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Kasım 2019, 14:30


Kadir Has Üniversitesi Karmaşık Sistemler Seminerleri

Physicality of (quantum) information and biochemical complexity of life

Onur Pusuluk
Koç University, Türkiye

Quantum coherence and correlations (QCCs) are the characteristic traits of quantum information that enforce its entire departure from classical lines of thought. They are interchangeable between different parties, usable catalytically without being consumed, and interconvertible with both work and heat. These abilities make them valuable resources as real as energy for specific information processing and thermodynamic tasks, e.g. for ground-to-satellite quantum teleportation or anomalous heat flow from cold to hot.After providing a brief introduction to these information-theoretical quantities, we will survey the essential biomolecular structures such as water, nucleic acids, proteins and enzyme-substrate complexes. We will then illustrate that QCCs, at least in principle, can be created and exploited by prototypical biomolecules. Finally, we will offer a new route to overcome the difficulties raised by biochemical complexity in the understanding of the physics of life
Dinamik Sistemler İngilizce
Kadir Has Üniversitesi, Cibali Salonu
İlgili Web Bağlantısı

khas 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır