turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Kasım 2019, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Rational Diophantine tuples and elliptic curves

Andrej Dujella
University of Zagreb, Türkiye

A rational Diophantine m-tuple is a set of m nonzero rationals such that the product of any two of them increased by 1 is a perfect square. The first rational Diophantine quadruple was found by Diophantus (it was the set 1/16, 33/16, 17/4, 105/16). It is known that there are infinitely many Diophantine quadruples in integers (the first example, the set 1,3,8,120, was found by Fermat), and He, Togbe and Ziegler proved recently that there are no Diophantine quintuples in integers. Euler proved that there are infinitely many rational Diophantine quintuples. In 1999, Gibbs found the first example of a rational Diophantine sextuple. It is still an open question whether there exist any rational Diophantine septuple. In this talk, we describe several constructions of infinite families of rational Diophantine sextuples. These constructions use properties of corresponding elliptic curves. We will also mention some other connections between Diophantine tuples and elliptic curves, including construction of high-rank elliptic curves over Q with given torsion group.
Cebir İngilizce
in the FENS building on Sabancı Campus in room G035.

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır