turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Kasım 2019, 13:40


Bilkent Üniversitesi Topoloji Seminerleri

Lines generate the Picard group of a Fermat surface

Alex Degtyarev
Bilkent University, Türkiye

I will explain a purely topological solution of a long standing algebra-geometric problem, viz. the so-called Shioda conjecture. After a brief introduction to the subject, I will state the problem and reduce it to the computation of the fundamental group (or, rather, properly understood Alexander module) of a certain arrangement of lines in the plane. Then, in the bulk of the talk, I will try to explain this computation in detail: We will discuss the braid monodromy, Zariski--van Kampen theorem (with its pros and contras) computing the fundamental group of a plane curve, and, essentially, Fox' free calculus explained via cellular complexes. The talk will largely be accessible to graduate and senior undergraduate students. At the end of the talk I am planning to discuss the generalizations to the so-called Delsarte surfaces and state a few open problems that may constitute a master or Ph.D. project.
Topoloji İngilizce
SA - 141

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır