turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ekim 2019, 13:30


Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

State dependent and Time varying Nonlinearity in Unit root testing (non-convergent stochastic difference equation) : Some remarks on decomposition problems

Tolga Omay
Atılım Üniversitesi, Türkiye

This study explores the methods to de-trend the smooth structural break processes while conducting the unit root tests. Two most commonly applied approaches for modeling smooth structural breaks namely the smooth transition and the Fourier functions are considered. We perform a sequence of power comparisons among alternative unit root tests that accommodate smooth or sharp structural breaks. The power experiments demonstrate that the unit root tests utilizing Fourier function lead to unexpected results. Further, through simulation studies, we investigate the source of such unexpected outcomes. Moreover, we provide the asymptotic distribution of two recently proposed unit root test, namely Fourier-ADF and Fourier-KSS, which are not given in the original studies. Lastly, we find that the selection of de-trending function is pivotal for unit root testing with structural breaks.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Çankaya Üniversitesi, Merkez Kampüs, R-213
Ek Dosya

cankayamcs 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır