turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


18 Ekim 2019, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Classification Problem for the Linearization of Nonlinear Differential Equations

Saadet Özer
Istanbul Technical University, Türkiye

If a given set of differential equations involves some arbitrary parameters of independent, dependent variables and their derivatives, we have a “family of equations”. Almost all equations in classical physics can be written as family of equations as the behavior of certain materials differ by some parameters which express the physical properties of the medium. Equivalence groups are the groups of continuous transformations which leave the family of equation invariant but lead maps between its members. These members could have different properties linear, nonlinear, homogenous, nonhomogenous or constant coefficient, variable coefficient. In this talk we shall focus on the transformations between linear and nonlinear members of family of equations, to look for an answer of linearization problem of nonlinear equations via point transformations.
Diferansiyel Denklemler İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır