turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Ekim 2019, 15:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Orlicz uzaylarının bazı homolojik özellikleri

Rüya Üster
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

$G$ lokal kompakt grup, $\mu$ sol Haar ölçüsü ve $\Phi$ Young fonksiyonu olmak üzere $L^\Phi(G)$ Orlicz uzayı $L^\Phi(G):= \{f : G \to K : f \textrm{ ölçülebilir}, \int_G \Phi(|f(x)|)d\mu(x) < \infty$ olarak tanımlanmaktadır. Bu konuşmada öncelikle$L^\Phi(G)$ Orlicz uzaylarının sol Banach $L^1(G)$-modül olması kullanılarak projektiflik, injektiflik, flatness gibi bazı homolojik özellikleri incelenecek ve bunlara ilişkin sonuçlar verilecektir. Ardından Orlicz uzaylarının kapalı, konveks, sol ötelemeler altında değişmez kalan alt kümeleri belirlenecek ve bu alt kümeler üzerinde afin dönüşümler incelenecektir. Son olarak elde edilen sonuçlar uygulanarak Orlicz uzayları için kompakt çarpanlar uzayı karakterize edilecektir. Elde edilen sonuçlar $\Phi(x) = \frac{x^p}{p},1\leq p<\infty$, alınması durumunda Lebesgue uzayları için de özel olarak geçerlidir.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II
Ek Dosya

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır