turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Ekim 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Descriptive complexity of subsets of the space of finitely generated groups

Gökhan Benli
METU, Türkiye

Under appropriate coding and identification, one can form a compact Polish space of $n$-generated marked groups. This space was introduced in 1984 with the aim of studying a Cantor set of groups with unusual properties related to growth and amenability and has been well-studied since then. A theme that has been explored, though not studied in its full extent, is the analysis of the interplay between group theoretic properties and topological properties of the sets that they define in this space. The aim of this talk is to introduce these concepts and make a survey of various group theoretic properties and recent results regarding their descriptive complexities. In particular, we establish that the sets of solvable groups and groups of exponential growth are $\bsigma^0_2$-complete and that the sets of periodic groups and groups of intermediate growth are $\bpi^0_2$-complete. We will also introduce several open questions. This is joint work with Burak Kaya.
Grup Teorisi İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır