turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Mayıs 2019, 15:00


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Kuantum Hesaplama, İletişim ve Son Gelişmeler

Bilge Demirköz
Department of Physics, METU, Türkiye

Kuantum bitlere (qbit) dayanan kuantum hesaplama yöntemleri, klasik bitlere dayanan hesaplamalardan farklıdır. Kuantum fiziksel sistemlerle üretilebilen qbitlerin hesaplama gücü, dolanıklık prensibinden gelmektedir. Çözümü zor problemleri kolaylaştıran algoritmalar yazılabilen ve hız açısından büyük avantaj sağlayan qbit tabanlı kuantum bilgisayarların tekrarlanabilirlik ve hesaplamalarda adım doğrulanabilirliği açısından limitasyonları bulunmaktadır. Getiri götürü analizi yapıldığında, yakın gelecekte kuantum ve klasik hesaplama hibritlerinin oluşabileceği öngörülmektedir. Dinlenmesi fizik kanunlarına aykırı olan kuantum iletişim sistemleri ise, yeryüzünde ve uzayda kullanılmaya başlanmıştır. Kuantum bilgisayarların ve kuantum iletişimin yaygınlaşması kriptoloji, kimya, malzeme bilimi gibi alanlarda bir kırılma noktasına doğru hızla gelişmektedir. Bunun 5 ila 10 yıl içinde hem güvenlik, hem de ekonomik ve sosyal açıdan yaygın etkisinin olacağı öngörülmektedir. Bu konuşmada, öncelikle doğal kuantum sistemlere örnekler verilecek, kuantum girişim ve dolanıklılık prensipleri anlatılacak, sonrasında fiziksel sistemlerden kısaca bahsedilip, kuantum bilgisayarların ve iletişimin güncel durumu irdelenecektir.
Uygulamalı Matematik Türkçe
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır