turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Mayıs 2019, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Inverse Problems with Sparse Unknown

İlker Koçyiğit
Koç Üniversitesi, Türkiye

In this talk, we discuss some of the recent developments in sparsity promoting optimization methods for sensor array imaging which is an important technique with applications in radar and sonar imaging, seismic imaging and medical imaging. There are various conditions on the unknown which are known to be sufficient for these methods to achieve an exact reconstruction. However, these conditions do not hold in many applications. We present a theory that quantifies the quality of the reconstruction when these conditions fail and also helps us understand thecases where additional measurements can improve the reconstruction. As another application of this theory, we will discuss its possible usage in reweighted l1 minimization algorithms. No background other than familiarity with linear algebra will be assumed for this talk, and it will be accessible to graduate students.
Diferansiyel Denklemler İngilizce
Gebze Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Binası, Matematik Bölümü Seminer Odası

gtumatematik 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır