turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mayıs 2019, 15:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Mixed regimes of fluids in porous media

Emine Çelik
Sakarya University, Türkiye

In porous media, there are three known regimes of fluid flows, namely, pre-Darcy, Darcy and Forchheimer/post-Darcy. Because of their different natures, these are usually treated separately in literature. To study complex flows when all three regimes may be present in different portions of a same domain, we use a single equation of motion to unify them. Several scenarios and models are then considered for slightly compressible fluids. A nonlinear parabolic equation for the pressure is derived, which is degenerate when the pressure gradient is either small or large. We estimate the pressure and its gradient in terms of initial and boundary data. Moreover, we establish the continuous dependence of the solutions on the initial, boundary data, and other physical parameters. This is a joint work with Luan Hoang (Texas Tech University), Akif Ibragimov (Texas Tech University) and Thinh Kieu (University of North Georgia).
Matematik İngilizce
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır