turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


15 Mayıs 2019, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Geometrik Mekanikte Eşlenmiş (Lie) Grup Çiftleri

Serkan Sütlü
Işık Üniversitesi, Türkiye

Eşlenmiş (Lie) grup çifti diye, birbirleri üzerine grup çarpmaları ile uyumlu bir şekilde etki eden iki (Lie) grubun oluşturduğu çifte denir. Böyle iki grubun kartezyen çarpım kümesi üzerinde, yarı-direkt çarpım grubu yapısından daha genel, bir (Lie) grup yapısı vardır. Konuşmada, eşlenmiş Lie grup çiftlerinin teğet grupları ile (ikinci mertebeden) tekrarlı teğet demetlerinden bahsedip, süre elverdiğince bunların Euler-Lagrange ve Euler-Poincare hareket denklemleri üzerindeki uygulamalarına değineceğiz. (117F426 numaralı TÜBİTAK 3501 projesi kapsamında, GTÜ'den O. Esen ve M. Kudeyt ile devam eden ortak çalışma.)
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır