turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Mayıs 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Ternary Neural Networks for Energy Efficient AI Applications

Hande Alemdar
Department of Computer Engineering, Middle East Technical University, Türkiye

Deep neural networks have achieved state-of-the-art results on a wide range of artificial intelligence tasks. However, the computation and storage requirements are usually quite high. This issue limits their deployability on ubiquitous computing devices such as smart phones, wearables and autonomous drones. In this talk, I will present ternary neural networks (TNNs) in order to make deep learning more resource-efficient. A TNN is a discretised neural network where the weights and activations are constraint to three values only (-1,0, and 1). Due to this extreme limitation, there is no standard training procedure for TNNs. I will introduce a novel teacher-student approach for training TNNs without compromising too much accuracy. Next, I will describe our purpose-built hardware architecture for TNNs and present benchmark results that demonstrate up to 3x better energy efficiency than the existing solutions.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır