turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Nisan 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Mathematical Modeling of Cancer: Immunotherapy and the Stem Cell Hypothesis

Emek Köse
Department of Mathematics, St. Mary’s College of Maryland, Amerika Birleşik Devletleri

Cancer, one of the leading causes of death for humans, is characterized as abnormal growth of cells, called tumors. There is a myriad of treatments developed to eradicate the tumor, or help the immune system fight the tumor. One of the treatments is the relatively new immunotherapy –utilizing the adaptive immune response of the body to fight the tumor cells. In this talk we will present a mathematical model for a cancer vaccine, a type of immunotherapy, where the goal is to boost the patient’s immune response to tumor cells. The second part of the talk will be devoted to the mathematical model for the stem cell hypothesis, which states that cancerous stem cells are the reason that tumors grow and persist, and proposes targeting treatments towards the cancerous stem cells instead of, or in addition to, the standard tumor cells. This is a groundbreaking theory and one that can alter the existing cancer treatment protocols and methods, favoring immunotherapy.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır