turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Mayıs 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Constant Proportion Portfolio Insurance in Defined Contribution Pension Plan Management

Büşra Temoçin
METU, Institute of Applied Mathematics, Türkiye

Portfolio insurance strategies are designed to protect investors against adverse market movements by providing an initially specified guarantee during the investment period. This kind of a protection mechanism is especially important for systems with long investment horizons such as pension plans. In this talk, I consider various versions of the Constant Proportion Portfolio Insurance (CPPI) method under both continuous- and discrete-time trading for a defined contribution pension plan that includes regular contributions of random size dependent on a stochastic income process. Different floor processes for the CPPI are compared with regard gap-risk and cash-lock probability via computing respective risk measures.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır